غواصی اسکوبا SCUBA

غواصی اسکوبا SCUBA

غواصی اسکوبا

SCUBA با حروف اختصاری Self-Contained Underwater Breathing Apparatus به معنی دستگاه تنفس زیرآب مستقل، می باشد که توسط محقق، فیلمساز و کاوشگر معروف فرانسوی – ژاک کوستو – در اواسط قرن بیستم به شکل امروزی معرفی شد. سیستم غواصی اسکوبا از یک سیستم کنترل شناوری و یک سیستم تنفسی تشکیل شده است که به شما این امکان را می دهد تا به راحتی و سادگی در زیر آب نفس بکشید.

به طور استاندارد تجهیزات یک غواص در غواصی اسکوبا شامل موارد زیر می باشد:

 1. BCD یا دستگاه کنترل شناوری: یک وسیله جلیقه-مانند قابل باد شدن است که جهت تنظیم شناوری به هنگام غواصی به کار می رود و سیلندر هوا روی آن نصب می شود.
 2. رگلاتور (مرحله اول و مرحله دوم): رگلاتور در مفهوم غواصی از دو قسمت تشکیل شده است: ۱- مرحله اول- که با توجه به معنای عمومی آن وسیله ایست که فشار هوای بسیار زیاد داخل سیلندر را به یک فشار متوسط تقلیل می دهد. ۲- مرحله دوم- که در واقع وسیله ایست که هم فشار متوسط هوای خروجی از مرحله اول را به فشار محیطی تقلیل می دهد و هم به مانند یک شیر یکطرفه هوا را به دهان غواص منتقل می کند.
 3. منبع هوای جایگزین یا اختاپوس: در واقع یک مرحله دوم رگلاتور است با رنگ متمایز که برای موارد اضطراری به کار می رود.
 4. فشارسنج زیرآبی (SPG): وسیله ایست جهت نشان دادن میزان هوای باقیمانده در سیلندر
 5. عمق سنج: وسیله ایست جهت نشان دادن عمق
 6. ماسک: وسیله ایست جهت دیدن در زیر آب به طور واضح و شفاف
 7. لباس غواصی: که از سه نوع وت سوت (لباس خیس)، درای سوت (لباس خشک) و پراتکشن سوت (لباس محافظ) تشکیل شده است و بر اساس دمای آب و محل غواصی انتخاب می شوند. اصولاٌ لباس غواصی به منظور جلوگیری از سرمازدگی استفاده می شود اما گاهی نیز به عنوان محافظت در برابر گزیدگی و آفتاب سوختگی استفاده می شود.
 8. فین: وسیله ایست برای حرکت سریع و راحت در زیر آب که مانند کفش پوشیده می شود.
 9. اسنورکل: وسیله لوله مانند بلندی است جهت تنفس در سطح آب به هنگام شنا کردن
 10. سیلندر یا تانک غواصی: وسیله ایست جهت حمل هوای فشرده مورد نیاز برای تنفس
 11. سیستم وزنه: در حالت عادی شما با سیستم اسکوبا و لباس غواصی دارای شناوری مثبت هستید؛ یعنی روی آب می مانید. لذا برای پایین رفتن در آب نیاز دارید تا از طریق سیستم وزنه به وزن خود بیفزایید. سیستم وزنه به دو صورت کمربند و متصل به BCD می باشد.
 12. ابزار پیام رسان صوتی و تصویری: که عبارت است از یک ابزار پیام رسان صوتی مانند سوت، بوق، زنگ و … و همچنین یک ابزار پیام رسان تصویری مانند آینه و SMB.
 13. کامپیوتر غواصی: وسیله است بسیار مهم و حیاتی جهت محاسبه مقدار زمان باقی مانده برای ادامه غواصی در عمقهای مختلف با استفاده از الگوریتمهای جداول غواصی. این وسیله همچنین زمان، عمق، دمای محیط، میزان هوای مصرفی و همچنین نرخ صعود را محاسبه و نظارت می نماید که در دو نوع مچی و تعبیه شده در کنسول SPG موجود می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *