کنترل شناوری

کنترل شناوری

اهمیت کنترل شناوری

به یقین یکی از مهمترین مهارتها در غواصی خصوصاً غواصی تفریحی، کنترل شناوری یا Buoyancy است. از اینرو یکی از معیارهایی است که میتوان با آن توانمندی و تبحر یک غواص را اندازه گرفت.

همانطور که از دوره Open Water فراگرفتیم، طبق قوانین فیزیک در غواصی سه حالت شناوری مـثبت (Positive Buoyancy)، شناوری خنثی (Neutral Buoyancy) و شناوری منفی (Negative Buoyancy) مطرح است. شناوری مثبت وقتی است که وزن حجمی * آب جابجا شده توسط جسم بیشتر از وزن خود آن جسم باشد که در نتیجه جسم روی آب شناور می ماند. شناوری خنثی وقتی است که وزن حجمی آب جابجا شده توسط جسم برابر وزن آن جسم باشد که در نتیجه جسم در آب غوطه ور می ماند و در آخر شناوری منفی وقتی است که وزن حجمی آب جابجا شده توسط جسم کمتر از وزن آن جسم باشد که در نتیجه جسم به درون آب فرو می رود.

همینطور میدانیم  که در غواصی ما از هر سه حالت شناوری استفاده می کنیم: شناوری مثبت وقتی که روی سطح آب هستیم، شناوری خنثی در حین غواصی و شناوری منفی وقتی که می خواهیم به زیر آب برویم.

شناوری مثبت در شرایط عادی با بادکردن BCD و در شرایط اضطراری با جداسازی سیستم وزنه صورت می گیرد. شناوری منفی با خالی کردن هوای BCD در حد لزوم انجام می پذیرد. و شناوری خنثی با کم و زیاد کردن هوای BCD  و بکار بردن تکنیک Neutral Buoyancy و یا Fin Pivot صورت می پذیرد. لازم به ذکر است که برای داشتن شناوری خنثی صحیح، انتخاب میزان وزنه صحیح ضروری است که قبلاً در مهارت Eye Level آن را یادگرفته ایم.

با افزایش عمق، شناوری منفی تر و با کاهش عمق، شناوری مثبت تر می شود و از همین روست که به هنگام بالا آمدن و همینطور پایین رفتن، ما همواره Inflator/Deflator را در دست داریم تا در هر عمقی شناوری خود را تنظیم کنیم.

علی رغم انجام Eye Level و  همچنین تکنیک Neutral Buoyancy و یا Fin Pivot، کنترل شناوری در حد ایده ال توسط ششها صورت می گیرد که در دوره تخصصی حد اعلای شناوری (Peak Performance Buoyancy) آن را فرا خواهید گرفت.

و در پایان باید بگویم که به مانند تنفس صحیح، کنترل شناوری و شناوری صحیح هم با انجام غوصهای زیاد و با کسب تجربه بیشتر بهبود خواهد یافت.

وزن حجمی آب شور= حجم آب جابه جا شده توسط جسم به لیتر ضربدر ۱/۰۳

وزن حجمی آب شیرین= حجم آب جابه جا شده توسط جسم به لیتر ضربدر ۱

جهت اطلاعات بیشتر درباره کنترل شناوری اینجا را کلیک کنید.

8 thoughts on “کنترل شناوری

 1. Ehsan says:

  من در حال طی دوره مقدماتی هستم الان مطالب شما بسیار مفیدتر از کلاسم بود
  ممنون

 2. کامبیز جاموسی says:

  متشکر از مطلب بسیار آموزنده بسیار غوص باید زد تااعلا شود شناوری☺

 3. saied says:

  آقا خیلی سپاسگزارم اما تا جایی که من یادم میاد توی اموزش شما فرمودید استفاده ازباد کردن bcd برای Buoyancyو رسیدن به شناوری خنثی اشتباه است و باید با استفاده از وزنه مناسب به شناوری خنثی برسیم

  • Mohsen Kariminia says:

   درود آقا سعید و سپاس از نظرتون
   اگر یادتون بیاد یه تمرین داشتیم که توش ذره ذره BCD رو باد میکردیم تا شناوریمون تنظیم شه (Neutral Buoyancy check)
   وزنه صحیح باید باشه وگرنه این باد کردن یا خالی کردن موثر نخواهد بود یعنی انتخاب وزنه صحیح مقدمات و اساس کاره

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *