Trim (وضعیت افقی بدن)

Trim یا وضعیت افقی صحیح در آبکاوی (غواصی) با سیستم اسکوبا چیست؟

وضعیت افقی صحیح بدن وضعیتی است که بدن کاملا به حالت افقی قرار بگیرد، گویی که آبکاو به شکم روی یک سطح نامرئی خوابیده است.  پاها از از زانو خم و بالاتر از سطح بدن، فینها به موازات کف (بستر دریا) و دستها در مقابل بدن (هم سطح شکم و معمولا درهم قلاب شده) قرار بگیرند.

هیچ اندام یا تجهیزاتی نباید از حالت راستایی (Streamline) خارج شود. یعنی تمامی اندامهای فوقانی باید در راستای بدن در وضعیت افقی باشند و هیچ تجهیزاتی نباید آویزان باشد.

چرا تمام آبکاوان باید به دنبال وضعیت افقی صحیح باشند؟

وضعیت افقی صحیح نیروی پس رانه (drag) را به حداقل می رساند، مصرف هوای آبکاو را کاهش می دهد، مدت زمان آبکاوی را افزایش می دهد و همچنین بر لذت و راحتی غواصی می افزاید. از آنجا که پاها کمی بالاتر از بدن هستند، به هنگام پا زدن شن یا گل و لای بلند نمی شود و همچنین از آسیب به مرجانها یا سایر موجودات آبزی جلوگیری می شود.

با این وجود مهمترین عاملی که آبکاوان باید درباره وضعیت افقی صحیح خود درنظر بگیرند، کنترل شناوری بهتر و حفظ تعادل به هنگام آبکاوی است.

چگونه وضعیت افقی بدن بر شناوری آبکاو تاثیر می گزارد؟

آبکاوی که در وضعیت افقی صحیح قرار ندارد، نسبت به کف با زاویه حرکت می کند. در نتیجه اگر بدنش متمایل به بالا باشد رو به بالا و اگر متمایل به پایین باشد رو به پایین حرکت خواهد کرد. این بالا و پایین رفتن بر هوای موجود در جلیقه شناوری تاثیر گزارده و سبب انبساط یا انقباض آن و در نتیجه از دست رفتن شناوری خنثی خواهد شد.

حالتی را در نظر بگیرید که آبکاو اندکی رو به بالاست و با پا زدن به سمت بالا حرکت می کند. از آنجایی که احساس می کند که به بالا می رود اندکی از هوای جلیقه اش را خالی می کند تا این اتفاق را جبران نماید. مادامیکه پا میزند با وجود انرژی مضاعفی که مصرف می کند این شناوری منفی که خودش ایجاد کرده است را جبران می کند اما به محض توقف، پایین خواهد رفت.

برعکس این حالت وقتی است که آبکاو اندکی رو به پایین است و با پا زدن به سمت پایین حرکت می کند. از آنجایی که احساس می کند که به پایین می رود اندکی جلیقه اش را باد می کند تا این اتفاق را جبران نماید. مادامیکه پا میزند با وجود انرژی مضاعفی که مصرف می کند این شناوری مثبتی که خودش ایجاد کرده است را جبران می کند اما به محض توقف، بالا خواهد رفت.

آبکاوی که وضعیت افقی صحیح نداشته باشد، دائما در حال بالا و پایین رفتن است و درنتیجه هیچگاه شناوری صحیح و مفهوم استفاده از جلیقه و ششها را درک نخواهد کرد.

حال چه باید کرد؟

اولین قدم این است که داخل آب شوید و افقی ماندن را به طور صحیح تمرین کنید. می توانید از همراه خود بخواهید تا وضعیت صحیح افقی شما را نظارت کند. درصورت امکان از وی بخواهید تا از وضعیت شما فیلم یا عکسی بگیرد که بعدا آن را تماشا کرده و به اشکالات خود و همچنین در آینده به میزان پیشرفت خود پی ببرید.

download2

موقعیت ۵ بخش بدن و تنظیمات آنها:

۱- بالا تنه:

کلید اصلی وضعیت افقی صحیح یک آبکاو بالاتنه او می باشد. او باید پشت خود را صاف کند و شانه ها و قفسه سینه را باز نگه دارد. بزرگترین اشتباهی که یک آبکاو ممکن است انجام دهد این است که به روی شکم خم شود و زانوهایش را به سمت سینه جمع کند.

۲- پهلوها و باسن:

برای دستیابی به یک وضعیت افقی خوب باید به آرامی عضلات پهلوها و باسن را منقبض نمود. این امر سبب میشود تا پاها به پایین نیفتند و کمک می کند رانها در راستای بالا تنه قرار بگیرد.

۳- سر:

همواره موقعیتهایی وجود دارند که آبکاو نیاز دارد به پایین نگاه کند اما در بیشتر موارد باید به جلو نگاه کند. این امر سبب می شود تا سرش در راستای بدن قرار بگیرد و کمک می کند تا آبکاو  رو به جلو معلق نخورد. به خاطر داشته باشید که سر شما به مانند سکان عمل می کند. بنابراین اگر رو به پایین نگاه کنید و فین بزنید رو به پایین کج خواهید شد و اگر روبه جلو نگاه کنید صاف باقی خواهید ماند.

۴- پاها:

در تمامی موارد وقتی که آبکاو بیحرکت است ، نباید پاهایش از خط افقی بدن پایینتر رود.  هرچند که در آبکاوی تفریحی پای کرال مورد استفاده قرار میگیرد اما کسانی که در حفظ وضعیت افقی خود مشکل پیدا می کنند بهتر است انواع پیشرفته تر پا زدن مثل پای قورباغه را یاد بگیرند.

به هنگام هاور کردن، بهترین حالت این است که زانوها ۴۵ یا ۹۰ درجه به بالا خم شوند و قوزکها منقبض شوند تا سطح فینها به موازات افق قرار بگیرند.

۵- دستها:

یک آبکاو باید دستهایش را در مقابل خود دراز کند و آنها را درهم قلاب کند. این امر به آنهایی که دایو کامپیوتر یا گیج مچی دارند کمک می کند تا به راحتی و بدون هیچ حرکت برهم زننده شناوری به آنها نگاه کنند.

آزمون تریم:

بعد از انجام تمامی موارد بالا جهت انجام آزمون باید آبکاو بدون حرکت دستها یا فینهایش هاور را انجام دهد. می توانید از همراه خود بخواهید تا عملکرد شما را زیر نظر بگیرد و اشکالات شما را گوشزد کند و یا اینکه از شما فیلم و عکس بگیرد تا خودتان بتوانید پی به اشتباهاتتان ببرید.

برای اطلاعات بیشتر دراین باره اینجا را کلیک کنید.

منبع: www.about.com

ترجمه: گامادایورز با اندکی تغییر و اختصار

2 thoughts on “Trim (وضعیت افقی بدن)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *